W 1994 roku Stryków obchodził 600-lecie nadania praw miejskich. Rocznica ta nierozerwalnie wiąże się z osobą króla Wł. Jagiełły, który to w 1394 roku owe prawa nadał osadzie Stryków .
Rada Miejska w Strykowie z okazji 600-lecia miasta ufundowała tablicę, którą 11 listopada 1994 roku zawieszono na budynku Szkoły Podstawowej Nr1.

Od września 1994 roku wewnętrznym patronem szkoły zostaje król Jagiełło. Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz uczniowie wystąpili z prośbą o oficjalne nadanie Szkole Podstawowej Nr1 imienia Władysława Jagiełły. Od września 1995 roku rozpoczęły się przygotowania do nadania imienia i sztandaru szkole. Uwieńczeniem owej pracy była uroczystość 19 czerwca 1996 roku, w trakcie której nadano SZKOLE PODSTAWOWEJ NR1 W STRYKOWIE imię WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY i przekazano sztandar ufundowany przez Radę Rodziców.

Budynek, w którym mieści się Szkoła Podstawowa Nr1 im. Władysława Jagiełły, zaczęto odbudowywać tuż po wojnie - wiosną 1945 roku.
W 1948 roku oddano do użytku parter z pięcioma klasami.
W 1950 roku oddano pierwsze piętro, a 1 stycznia 1951 roku drugie piętro.

Po wyzwoleniu pierwszym organizatorem szkoły był Teofil Zieliński, który pełnił funkcję kierownika.
Kolejnymi dyrektorami tej szkoły byli:
Antoni Gorzkiewicz, Ignacy Nowak, Kazimierz Błachowicz, Irena Karkowska, Henryk Pakuła, Eleonora Zawadzka, Halina Łachmanek, Sylwia Walawender, p.o. Katarzyna Bukrym.

Obecnie szkołą kieruje Krystyna Jesionowska.